2011. május 20., péntek

Miért nehéz motiválni?

Olvasgatom Levitt - Dubner: Lökonómia című könyvét. Szépen boncolgatják a közgazdák által kitalált valamilyen cselekvésre ösztönző rendszerek kudarcait.

Az első példa egy izreali óvoda, ahonnan a délután 4 órai érkezésről rendszeresen elkésnek a szülök, és emiatt az óvónőknek túlórázniuk kell. Megoldásként minden egyes késés miatt 0,7%-kal megnövelik az óvoda havi díját. Eredmény: szinte azonnal duplájára emelkedik a késések száma, hiszen most már "kifizetik" azt a szülők, nem kell tekintettel lenni az óvónőre. Erkölcsi elvárást változtattak át anyagira, rögtön rosszabbul működővé is vált a rendszer.

A második példa a véradásé. Amikor elkezdenek pénzt adni a véradóknak, akkor azonnal csökken a véradás mennyisége. S ezen az sem segít, ha több pénzt kezdenek adni, mert akkor beindul a csalás: beteg emberek is vért adnak, gyakrabban adnak vért, mint lehetne, disznóvért csempésznek az adott vér közé stb.

Daniel. H. Pink egész könyvet szentelt azoknak a példáknak, amikor a hagyományos pénzzel történő motiváció nem működik (Motiváció 3.0 a címe). Szerinte a
  • Motiváció 1.0: A rabszolgatartó az életet fenyegető kényszerrel érte el, hogy a rabszolgák neki dolgozzanak.
  • Motiváció 2.0: A kapitalista pénzzel és idióta fogyasztásra csábító reklámokkal.
  • Motiváció 3.0: A jól kereső XXI. századi munkavállalókat foglalkoztató meg már a pénzen túli motivációval tudja csak elérni azt, hogy a munkatársai valami gazdaságilag hasznos eredményt produkáljanak.

Ugye nálunk még meglehetősen ritka a jól kereső munkavállaló; az általam preferált 30-150 fő közötti középvállalatokban a munkavállalók néhány százaléka esik ebbe a kategóriába. Ám a szerepük egyre fontosabb, hiszen éppen ők azok, akik a jövőt alakítják kreativitásukkal, a versenytársaktól megkülönböztető stratégia és cselekvési tervek, új termékek, szolgáltatások kigondolásával.

Normális emberek a Csíkszentmihályi Mihály által vizsgált "flow", áramlat élmény alatt élik a munkanapjaikat. Ám napjainkban (s gyaníthatón a történelem során korábban is) erős kisebbségben voltak azok az emberek, akiknek ezt sikerült elérniük. Én már többször váltottam életem során szakmát és a korábbi szakmák ott ragadt képviselői mindig azt kérdezték tőlem: hogy bírod elviselni, hogy most nem a kedvelt dolgokkal kell "kényszerből" foglalkoznod? Mindig azt válaszoltam: jó természetem van és megtalálom itt is a munkában az örömömet. Nem lett volna számukra reális, elképzelhető, ha az igazat mondom, amely szerint még jobban is élvezem az új kihívásokat, mint a már lassan unalmassá váló régi szakmát.

Ám az olyan embereket, amilyennek magamat is tartom, nehéz pénzzel motiválni. Persze, nekem is meg kell élnem, ezért elvégzem az ehhez kötelező munka penzumot, de amennyire lehet igyekszem olyan munkát találni magamnak, amiben megkapom a "flow" élményt, azaz erősen igénybe veszi a képességeimet. Például most is munkaszerződésekbe foglalt motivációs rendszereket kellene átnéznem és javítanom, ám helyette ezt a blogot írom, hiszen az csak pénzkereset, itt meg számomra (és a magyar középvállalatok számára) fontosabb dolgokat boncolgatok. A "Teljesítménybérezés" könyvvel a nagy többség számára alkalmazható motivációs rendszrt megírtam, úgy gondolom, hogy a következő könyvem a csekély létszámú, de annál fontosabb kreatív, vezető kisebbség ösztönzéséről fog szólni.

Címkék: , ,

2011. május 19., csütörtök

Stratégiai tábla

Elkészültem a stratégiai tábla új verziójával. Ebben 12 munkalapon van felsorolva, hogy a cég milyen eredményeket kell elérjen a következő 5 évben (miközben a tárgyév és a korábbi 2 év mutatói is látszanak).

Több ügyfelemmel már kitöltöttem ezt a táblázatot (vagy a korábbi verzióját). Általános tapasztalat, hogy a stratégiai célok elérésére legfeljebb az árbevétel néhány, 1-5%-a mozgósítható; a többi pénz elmegy a napi megélhetésre. Elterjedt (és teljesen HIBÁS!) nézet az ma Magyarországon, hogy "ilyen bizonytalan helyzetben azt sem tudom, mi lesz holnap, mit érdekel engem az, mi lesz évek múlva!" Hát bizony, ha nem tervezel, akkor néhány év múlva ugyanolyan rossz (ha nem rosszabb) helyzetben leszel, mint ma! Ezt a néhány százalékot nagyon is könnyű elherdálni pillanatnyi célokra; szinte észre sem vesszük és már el is fogyott. Miközben a stratégiai változásokból nem történt meg semmi!

Az új stratégia tábla legfontosabb tulajdonsága, hogy egyetlen táblázatban mutatja meg a cég jövőjének valamennyi fontos aspektusát. Nemcsak a pénzügyekkel foglalkozik, hanem számokkal és rövid leírásokkal a beruházás, technológia, marketing, PR, promóciók, K+F, létszám és összetétele, oktatás, szervezés, műszaki változás, vevők, értékesítési csatornák, termék- és szolgáltatás csoportok, alvállalkozók és beszállítók, anyaghányadok, rezsiköltségek, adó, osztalék, vagyonváltozás, amortizáció, konkurensek, versenyképesség, hitelek, tartalékok stb. szándékolt változásait is évekre bontva leírja. Ugyanakkor egy mai telefonon vagy tableten is megnyitható, azaz a napi cselekedeteinket, döntéseinket azonnal lehet szembesíteni a hosszú távú terveinkkel.

Rengeteg belső vitától, időpocséklástól tudják a cégek megkímélni magukat, ha egyszer leülnek és 2-3 hét alatt eldöntik, merre is fognak haladni a következő néhány évben. Ez a már említett néhány százalék szabadon felhasználható pénz sorsát eldönti, így nem kell folyton az újabb és újabb pénz költési ötletekkel a vezetőknek megküzdeni. A rezsi és beruházási költségek büdzséinek kijelölése meg különösen könnyűvé teszi a következő évek kontrollingját.

Rengeteg jó könyv jelent meg a stratégiai tervezésről, ám az a tapasztalatom, hogy a hazai KKV vezetők, tulajdonosok csak ötletszerűen használnak azokból egy-egy módszert, eljárást. Ráadásul, ahogy telnek a hónapok, feledésbe merül és megint csak a napi ötletelés, újabb véres viták az erőforrások felett jellemzik a cégeket. Ez a táblázat - és a mellé ugyancsak kifejlesztett és havi adatokra bontott éves terv tábla - bárkinek akár a telefonján ott lehet, soha nem merül feledésbe és minden vitában azonnal végső érvként felhasználható.

A "Teljesítménybérezés" könyvben az éves és a stratégiai tábla kitöltése részletesen le van írva; aki ilyet szeretne, rendelje meg a könyvet és megkapja mindkét táblázatot is. A könyv megrendelhető itt: "Polló László: Teljesítménybérezés" .

Ha véleménye, kérdése van, ne mulassza el megtenni a blog megjegyzés ablakában!

Címkék: , , ,